Dijital Eğitimin Pedagojisi Serisi 8:

Uzaktan Eğitime Genel Bakış

Uzaktan eğitim en kısa tanımıyla fiziksel olarak okulda bulunmayan öğrencilerin teknolojinin de etkili kullanılmasıyla öğrenme faaliyetine evde devam edebilmesidir. Ülkemizin teknolojik alt yapısının gelişmiş olması ve çocuklarımızın tv ve/veya internete ulaşma imkânın yüksek olmasından dolayı her iki araç uzaktan eğitim için kullanılmaktadır.

Uzaktan eğitim, TRT EBA TV’adı altında kurulan EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise adlı üç kanalda ders anlatımı şeklinde yapılacak eğitimdir. Ayrıca EBA web sitesi üzerinden daha interaktif olarak yapılacak olan eğitim de uzaktan eğitim kurgusu içerisinde yer almaktadır. Uzaktan eğitim kapsamında önceden belirlenen takvim/ders programı doğrultusunda çocuklar dersleri EBAtv üzerinden izleyebileceklerdir. Ayrıca EBAtv’deki yayınların tekrarını, örnek soru çözümlerini, çevrimiçi diğer öğrenme imkanları için EBA web sitesi (https://www.eba.gov.tr/) kullanılmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları:

1. Esneklik: Uzaktan eğitim sayesinde çocuk EBAtv’deki dersi kaçırmış olsa bile istediği bir zaman diliminde ve yerde eksik öğrenmelerini tamamlayabilir.

2. Kolay Erişim: Çocuklar TV veya internet bağlantılı bir cihaz (Bilgisayar, cep telefonu) ile eğitime hızlı bir şekilde erişebilmektedir. Dersi kaçırması veya anlamadığı konular olduğunda tekrar eğitim içeriğine erişim imkânı yakalamaktadır.

3. Hızlı Geri Bildirim: EBA web sitesi üzerinden çocuk çevrimiçi olarak sorular çözebilmekte, performansını görmekte ve kendisine sunulan özel içeriklere ulaşabilmektedir.

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÇOCUĞUNUZU DESTEKLEYİN

1. Aile Stresini Yönetin

Aile Stresini Yönetin

Koronavirüs nedeniyle ani gelişen birçok olaydan dolayı hayat rutinleriniz bozulmuş olabilir. Gitmeyi istediğiniz etkinlikleri iptal ettiniz, evinize davet ettiğiniz akraba ve misafirleri kabul etmemeye başladınız. Bu ani değişim aile hayatınızı da değiştirmiş olabilir. Artık evde kalıyorsunuz, yaşam alanınızın metrekaresi azaldı, ev içi etkinlikler üretmeye çabalıyorsunuz. Ve bunları yaparken çocuklarınızın uzaktan eğitim sürecini de yönetmeye, onların kaygıları karşısında güçlü olmaya çalışıyorsunuz. Neler hissettiğinizi biliyor ve anlıyoruz.  Bu süreci yönetebilme beceriniz ve gücünüz uzaktan eğitimin verimliliğini de doğrudan etkileyecektir. Çünkü kaygı yaşayan beyin öğrenmeye değil güvenliğe odaklanır. Ebeveynler olarak ilk yapmanız gereken aile kaygısını yönetebilmektir.

Sizlerin duygu durumunuz çocuklarınızın duygularını etkiler. Duygu sözlerle değil, eylemle dönüşen bir durumdur. Bu nedenle öncelikle ebeveynler olarak kendi kaygılarınızı yönetebilmelisiniz.

Bunun için;

 1. DUYGU: Duygularınızı kabul ederek başlayabilirsiniz. Yaşanan olağan dışı durumdan dolayı üzgün, stresli, şaşkın, korkmuş veya öfkeli hissetmenizin normal olduğunu bilin.
 2. EGZERSİZ: Ev içinde küçük egzersizler yapabilirsiniz. Stres ve kaygı durumları, vücudunuzdaki adrenalin ve kortizol hormonlarının seviyesini artırır. Bu hormonların etkisini normalleştirmenin en etkili yolu düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaktır.
 3. UYKU: Uyku düzeninize dikkat ediniz. Yatağa yatmadan en az bir saat öncede tv, bilgisayar ve televizyon ekranlarından ayrılın. Yatak odanızda uyumaya özen gösterin. Eğer uykuya dalmakta güçlük yaşıyorsanız duş alın, kitap okuyun. Her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya dikkat edin. Yeterli süre uykunuzu alın.
 4. ARA: Yaşadığınız yüksek kaygıdan kaynaklı olarak sosyal medyada eskiye göre daha fazla zaman geçiriyor olabilirsiniz. Yine eskiye göre TV haberleri daha fazla dikkatinizi çekiyor olabilir. İnternet ortamında ve TV karşısında daha fazla zaman geçirmeniz doğru bilginin yanında birçok yanlış bilgiyle karşılaşmanıza neden oluyordur. Bu yanlış bilgiler kaygı düzeyinizi artırabilir.  Bu nedenle resmî kurumların açıklamaları dışındaki haberleri dikkate almayın. Ekranlara ara verin. İnternette ve TV karşısında geçireceğiniz zamanı sınırlayın.
 5. KONUŞMAK: Aileniz ile sık sık konuşun. Çocukluğunuzu, anılarınızı, çocuğunuzun bebekliğini, evlilik hikayenizi konuşun. Konuşmak sizleri rahatlatacaktır. Arkadaşlarınızla telefon, e-posta, FaceTime veya diğer sanal platformlar aracılığıyla konuşabilirsiniz. Konuşmak sizi kaygı oluşturan düşüncelerden uzaklaştırabilir veya içinizde yoğun olarak yaşadığınız duyguları paylaşma imkânı sunarak rahatlatabilir.

Eğitim, meyvenin kendisi değil,  bilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir.
(Bernard Shaw)

2. Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocukları Destekleyin

Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocukları Destekleyin

Çocukların akademik, sosyal ve duygusal başarısı üzerinde ebeveynlerin etkisi hem aşikâr hem de kritik öneme sahiptir. Örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitiminde de ebeveynler çocukların öğrenme sürecinin en önemli destekçileridir. Uzaktan eğitimde de diğere öğretim türlerinde olduğu gibi ebeveyn katılımı hayati öneme sahiptir.

Ebeveynler zaman zaman uzaktan eğitim sürecinde kendilerini önemsiz olarak düşünme hatasına kapılabilmektedir. Bunun temelde iki nedeni vardır:

 1. Ebeveynlerin kendilerini teknoloji konusunda yetersiz görmesinden dolayı sürece dahil olmak istememesi.
 2. Çocuğunun teknoloji yoluyla her şeyi öğrenebileceğini düşünerek kendi etkisini önemsiz olarak görmesi.

Eğitimin verilme şekli nasıl olursa olsun ebeveynlerin etkileşimi ve desteği başarının en önemli belirleyicilerindendir.

Her ne kadar uzaktan eğitim içerik anlamında örgün eğitime benzerlik göstersede öğrenmenin gerçekleştiği ortam anlamında farklılık göstermektedir. Uzaktan eğitim, çocuğun özgür ve özgün olmasını sağlarken aynı zamanda çocuk tarafından suistimal edebilme sorununu da barındırabilmektedir. Bu suiistimalin önlenebilmesi için en büyük destekçi ebeveynlerdir. Ebeveynler uzaktan eğitim sürecinde aktif rol alırsa EBAtv ve EBA web sitesinden çocukları daha fazla fayda göreceklerdir.

En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.

– Mustafa Kemal Atatürk

Ebeveynler uzaktan eğitim sürecinde çocuklarını nasıl destekleyebilirler?

 • ROL MODELİ OLUN:

Çocuklar ebeveynlerin yaptıklarından ilham alırlar. Bu nedenle uzaktan eğitim sürecinde sizde öğrenmeye, yeni bilgiler edinmeye

zaman yırın. O EBAtv’den ders dinlerken veya EBA web sitesinde tekrarlarını yaparken sizde o zaman dilimlerinde okuyun, yazın, öğrenin.

 • ÇOCUĞUNUZU İZLEYİN:

Uzaktan eğitim süreci içinde çocuğunuz ne yapıyor? Dersleri nasıl dinliyor?, Sormak istediği bir şeyler var mıdır? gibi soruları kendinize sorarak uzaktan eğitim sürecini takip edin. Çocuğunuzun dersi dinlemekte zorluk çektiğini gördüğünüzde, ders sırasında bir şeyler ile ilgilendiğini fark ettiğinizde ona ufak hatırlatmalar yapın.

 • UZAKTAN EĞİTİME UYGUN ORTAM HAZIRLAYIN:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden belirtilen ders saatinde çocuğunuzun hazır olması için en az 20 dakika önceden masasını hazırlamasını sağlayın. O günkü derslerin kitap ve defterinin hazır olmasını, kalem, silgi gibi araç gereçlerinin masanın üstünde bulunmasını konusunda ona rehberlik yapın. Bunlar onun sorumluluğunda olduğu için kendisinin yapması oldukça önemlidir.

 • YAPICI ELEŞTİRİLERİNİZİ ONA İLETİN:

Çocuğunuzun uzaktan eğitim sırasında derslere ilgi göstermediğini, gerekli önemi vermediğini fark ettiğiniz taktirde onu uyarmaktan ve sağlıklı iletişim yollarını kullanarak eleştiride bulunmaktan korkmayın. Bu eleştiri sırasında onu suçlamak yerine neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamalarını sağlayın.

 • SONUÇLAR İÇİN ÖDÜLLENDİRİN:

Çocuk uzaktan eğitim günlük planını uygulayabiliyorsa onu ödüllendirmekten çekinmeyin. Çocuğun süreç içindeki gelişmesinin övülmesi bile oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun en ufak gelişme aşamasını kaçırmadan ödüllendirin ve övün. Örneğin siz söylemeden EBAtv karşısına geçmişse, EBAtv’de verilen ödevleri siz söylemeden yapıyorsa onu övün. Başardığını bilmek onun en önemli motivasyon kaynağı olacaktır. Onu başardığı olumlu örneklerle donatın. Bu olumlu örnekler karşılaşacağı sorunları çözebilme gücünü kendisinde bulmasını sağlayacaktır.

Eğitimin temel amacı, çocukları kendi yeteneklerinin bilincine vardırmaktır.

-Erich Fromm-

 • VELİ ÖĞRETMEN İLİŞKİLERİNİ SÜRDÜRÜN:

Okulların açık olmaması eğitimin olmadığı anlamına gelmemekledir. Öğretmenlerimiz çocuklarımızla EBA web sitesi üzerinden paylaşımlarda bulunuyor. Bunun yanında telefon veya diğer online iletişim araçları üzerinden onlarla haberleşmeye devam ediyorlar. Bu nedenle çocuğunuzla ilgili gözlemlediğiniz önemli değişimleri öğretmenleri ile paylaşmaktan çekinmeyin. Yaşadığınız sorunları ve güzel olayları öğretmeniyle iletişim araçlarını kullanarak paylaşın. Öğretmen ile kuracağınız iletişim uzaktan eğitimin etkililiğini artıracaktır.

 • ÇOCUK ÖĞRETMEN İŞ BİRLİĞİNİ DESTEKLEYİN:

Uzaktan eğitim sürecinde çocuğun öğretmeni ile iş birliği içinde olması çok önemli. Uzaktan eğitimle ilgili olarak çocuğunuzda ilgisizlik, önemsememe, konuyu anlayamama gibi durumlar yaşarsanız çocuğunuzun öğretmeni ile iletişime geçmesini sağlayın. Öğretmen bu zorlu süreçte çocuğun ve sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

 • ÇOCUKLARINIZA ZAMAN AYIRIN:

Evde kalınan bu günlerde çocuklar ve ebeveynler daha uzun saatler beraber oluyorlar. Ancak uzun saatler beraber olmak beraber zaman geçirildiği anlamına çoğu zaman gelmeyebilir. Bazı ailelerde tüm aile üyeleri internette veya TV karşısında farklı farklı anlar yaşayabiliyor. Sadece çocuklar değil ebeveynlerde internet ortamında oldukça fazla saatler harcayabiliyor. Bu nedenle durup aile üyeleri olarak ne kadar nitelikli zaman geçirdiğiniz üzerine düşünün. Ailece yapabileceğiniz faaliyetler belirleyerek beraber hem eğlenceli hem de duygusal bağı güçlendiren etkinlikler yapabilirsiniz. Beraber yemek yapmak, masa oyunu oynamak, beraber egzersiz yapmak, okunan kitaplar üzerinden tartışmak bunlardan bazıları.

 • ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN:

Uzaktan eğitim sizler için olduğu kadar çocuğunuz içinde yeni bir şey. Bu nedenle uzaktan eğitim konusunda ne düşündüğünü, neler yaparlarsa uzaktan eğitimin kendisine daha fazla fayda sağlayacağını onunla konuşun. Çocuğunuzdan aldığınız geribildirimlere göre eğitim ortamınızı düzenleyebilirsiniz. Kafasında yer alan soru işaretlerine öğretmeninden destek alarak cevaplar verebilirsiniz.

 • GÜNLÜK RUTİN BELİRLEYİN:

Koronavirüs nedeniyle evde kalınan bu dönemde en önemli kaygı kaynağı günlük rutinin bozulmuş olmasıdır. Daha önce sabah uyanan ve okula giden çocuk artık uyandığında evde kalmaktadır. Derslerini evde yapmakta, arkadaşlarıyla evde çeşitli iletişim araçlarıyla görüşmektedir. Günlük rutini bozulan çocuk için yeni rutinler içeren bir program yapmanız hem zamanın etkili geçmesini hem de uzaktan eğitimden alınacak faydayı artıracaktır. Milli Eğitim Bakanlığı her sınıf düzeyinde planlar yayınladı. Bu planları dikkate alarak sizlerde ev ortamınıza, çocuğunuzun ilgisine göre günlük plan hazırlayabilirsiniz.

 • SİZ ÇOCUĞUNUZUN HALA EBEVEYNİSİNİZ.

Uzaktan eğitimin sizi öğretmen ya da idareci yapmadığını bilin. Bu nedenle ders anlatan bir öğretmen veya okul kurallarını uygulayan idareci rolünü üstlenmeyin. Sizin ebeveyn rolünüz var. Ebeveyn rollerinize göre çocuklarınızı yetiştirmeye devam edin. Uzaktan eğitim size yeni görev ve sorumluluklar yüklemiş olabilir. Bu görev ve sorumluluklar yeni anne babalığın içinde yer aldığını bilin.

“Hepimiz çoğu kez fark bile etmeden ‘kendi ihtiyaç duyduğumuz mükemmel anne baba’ olmanın peşinde koşarız. Bu koşuşturmaca içinde de ne yazık ki ‘çocuğumuzun ihtiyacı olan anne babayı’ ıskalarız.”

Ziya Selçuk

 • ÇOCUĞUN ÖĞRENME BOŞLUKLARINI GÖRMEYE ÇALIŞIN:

Çocuğunuz uzaktan eğitim dersleri sırasında notlar alırken eksik olduğu bir konu tespit ettiğinizde bunun giderilmesi için önlemler alın. Öğretmeniyle görüşebilirsiniz. Sizin en büyük destekçiniz öğretmeniniz olacaktır. Ayrıca EBAtv üzerinden ve www.eba.gov.tr web sitesinden eksik konuları tekrar etmesini sağlayabilirsiniz. Örnek soruları çözerek ilerlemesini takip edebilirsiniz. Uzaktan eğitim konuları okullar açıldığında yüz yüze olarak telafi edilecek. Ancak öğrenme boşluğuna önlemler alınmazsa uzaktan eğitim derslerinin ilerleyen günlerinde çocuk anlayamadığı için dersleri önemsemeyebilir.

 • TATİL DEĞİL ÖĞRENMENİN SÜRDÜĞÜ ZORUNLU ARA:

Çocuklarımız okulların kapatılmasını tatil olarak isimlendirebilmektedir. Ancak okullar tatil değildir. Öğrenmeye ara verilmemiştir. Uzaktan eğitim ile öğrenme devam etmektedir. Bu nedenle çocuğumuzla konuşurken “okullar tatil” ifadesi yerine “Zorunlu ara” ifadesi kullanılması daha doğru olacaktır. “Tatil” ifadesi çocuğun zihninde dinlenmez, dersin olmaması, öğrenmenin olmaması anlamını oluşturur. “Öğrenmenin sürdüğü zorunlu ara” dediğimizde ise hem salgın konusunda bir önlem alındığı hem de öğrenme sürecinin devam ettiği anlamı oluşur. Kelimeler davranışları belirler.

Eğitim, çocuğu önce dünyada, sonra da özel çevrelerde varlığını sürdüreceği şartlara hazırlamak demektir.

-Wolfgang Van Goethe-

 • SINAVLARA DEĞİL ÖĞRENMEYE ODAKLANIN:

Ebeveynler olarak sınavların nasıl olacağını merak ediyorsunuz. Uzaktan eğitim sürecinde sınava değil öğrenmeye odaklanmak daha doğru bir strateji olacaktır.

3. Öğrenme Ortamı Olarak Ev

Öğrenme Ortamı Olarak Ev

Uzaktan eğitim ev ortamında gerçekleştiği için bir yuva olma niteliğini kaybetmeden öğrenme ikliminin olduğu bir yer olması gerekmektedir. Ev içinde veya bir bölümünde öğrenme atmosferi oluşturmak çocuğun dersleri takip etmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca öğrenmeye önem verilen bir ev ortamı çocukta yaşam boyu öğrenme duygusunu oluşturur. Öğrenmenin kişisel ve eğlenceli yolunu yaşar. Çocuk okullar açıldığında edindiği bu deneyimi kullanmaya devam eder.

Evi öğrenme iklimine sahip bir yer yapmak için şu hususlara dikkat edilebilir:

1. ORTAM: Evde uzaktan eğitim için bir oda belirlenebilir. Eğer oda belirleyebilme imkânı yoksa eğitim saatlerinde televizyonun karşısına bir masa konularak çocuğun dersleri takip etmesi, not alması, kitaplarını koyması sağlanabilir. Uzaktan eğitim ortamı mümkün olduğunca dikkati dağıtmayan, sesten uzak bir yer olmalıdır. Bu ebeveyn tarafından çocuğa, öğrenme değer veriyorum mesajı vermenin en somut göstergesi olacaktır.

2. DAĞINIKLIĞI AZALTIN: Öğrenmek için ortamı belirledikten sonra yapılması gereken dikkati dağıtacak şeyleri kaldırmak olmalıdır. Çok fazla oyuncak, çok fazla eşya, hatta çok fazla kitap evde dikkati dağıtabilir. Çocuk uzaktan eğitim sürecinden hedeflenen verimi alamayabilir. Evin düzenini sağlama konusunda çocuktan yardım alabilirsiniz. Böylece ev içi sorumlulukta kazanmış olur.

3. ERİŞİLEBİLİRLİK: Öğrenme ortamı erişilebilir olmalı. Çocuk istediği her zaman orada çalışabilmeli, orada öğrenme heyecanına devam edebilmeli. Bunun için öğrenme ortamında çok eşyadan ziyade çocuğa öğrenme zevkini hatırlatan az ama öz eşyasının olmasına dikkat edilmeli. Çocuğun öğrenirken yanında olmasını istediği bir biblo, bir kalem orada olabilir.

4. KİTAP: Bir ebeveyn evin öğrenme için uygun iklime sahip olmasın istiyorsa ilk yapması gereken, okumanın evde bir yaşam tarzı haline gelmesini sağlamak olacaktır. Bunun için evde en görülen yerlere kitap ve kitaplık konarak başlanabilir. Ayrıca ebeveynler evde kalınan bu uzun zaman dilimlerinde çocuklarına kitap okuyabilir veya çocuklar ebeveynlerine kitap okuyabilir. Sonra bu kitaplar üzerinde konuşulabilir. Birçok araştırma günde en az 30 dakika okuyan çocukların ilerleyen yaşlarında güçlü okuyucular olduğunu göstermektedir. 

5. BEKLENTİ: Ebeveyn olarak uzaktan eğitim sürecinde çocuktan beklentilerinizi ona söylemelisiniz. Ondan ne beklediğinizi bilmesi onu öğrenme konusunda motive edecektir. Bu beklentileriniz sadece öğrenmeyle ilgili olmayabilir. Ev içindeki beklentilerinizi de onunla konuşabilirsiniz. Çocuğu olumlu işler yapmak için teşvik etmek, yaptığı veya yapmaya çalıştığı güzel işler için çabasını da övmek beklentinin başka şekilde gösterilmesidir.

6. RUTİN: Evde öğrenme anlarının belirli olduğu günlük rutinler belirleyin. Belirlediğiniz bu saatlere uyulmasına dikkat edin. Günlük rutin sadece uzaktan eğitim derslerine katılmayı içermemeli. İçinde kitap okuma, sanat, kültür gibi etkinliklerinde olduğu zaman dilimlerini içermeli.

“Çocuklarınız için yaptığınız şey değil, onlara kendileri için yapmayı öğrettiğiniz şey, onları başarılı insanlar yapacak.”

– Ann Landers

7. EKRAN SÜRESİ: Özellikle karantina günlerinde çocukların ekran süresi arttı. Çocuklar TV, Bilgisayar ve cep telefonunda daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Çocukların harcadıkları bir zamanı sınırlandırmak öğrenme ortamına sahip ev olmak açısından oldukça önemlidir. Ebeveynlerin en çok zorlandığı hususlar başında çocukların ekran süresini azaltma konusunda yetersiz kaldıklarını düşünmeleridir. Eğer çocuklar ekran karşısında çok zaman geçiriyorsa egzersiz yapmaları, bir hobi ile uğraşmaları yönünde onları destekleyin. Ayrıca;

– Çocuğunuzun günlük ekran süresini yaşına bağlı olarak farklılık gösterse bile 1 veya 2 saatle sınırlayın

– Ekran karşısında nitelikli zaman geçirebileceği uygulamaları kullanmasını, programları izlemesini veya web sitelerini ziyaret etmesini sağlayın.

– Ev içinde masa oyunları, yapbozlar, kitap eleştirileri gibi zamanlar ayırarak ailece zaman geçirin.

– Yemek sırasında TV’yi kapatın. Ödev yaparken tv izlemesine izin vermeyin. EBA derslerini dinlerken veya yaparken cep telefonunu yanında bulundurmasına izin vermeyin.

– Ekran süresi olarak ona verdiğiniz zamanı yapacağı ev işleri karşılığında ödül olarak verin.

– Ekran üresini çocuğunuzla beraber geçirin. Sonra izlediğiniz programlar veya oyunlar konusunda onunla konuşun.

8. ROL MODEL: Sizde ev içinde öğrenmeye zaman ayırın. Öğrendikleriniz konusunda onunla paylaşımlarda bulunun. Sizin öğrenmeye verdiğiniz değeri gören çocuk öğrenmeye önem gösterecektir.

9. BAŞARI ALIŞKANLIKLARI: Çocuğunuza başarılı olma alışkanlıkları öğretin. Uzaktan eğitim uygulanıyor olsa bile çalışma alışkanlıkları her zaman aynı olacaktır. Yine çocuğun hedef belirlemesi önemli olacak. Yine günlük tekrar yapmak, sıkılsa bile istikrar ile çalışmaya devam etmek onu başarılı yapacaktır.

10. SORULAR: Evde sorulara önem verin. Çocuğunuzun size sorduğu her soruya önem verin ve cevaplayın. Zamanım yok demek onun sorusuna ve merakına önem vermemek anlamına gelecektir. Bol soru olan ve cevap peşinde uğraşan evler öğrenmenin olduğu evlerdir.

11. YARATICILIK: Evdeki eşyaları, oyuncakları hatta kalem kâğıdı kullanarak yaratıcılık geliştiren oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuklar bu yaratıcılık oyunları ile düşünmeyi, analiz etmeyi ve farklıyı görmeyi öğrenecektir.

12. HATALAR: Çocuklar ebeveynlerinden ve yaşadığı kişilerden öğrenir. Ayrıca öğrenme yolunda yaşadığı hatalardan büyük hayat deneyimleri kazanır. Yaptığı her öğrenme deneyiminden sonra ebeveynin “hayır” veya “onu yapma” cümleleri öğrenmenin önüne set olacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM ÇOCUK GÜVENLİĞİ

UZAKTAN EĞİTİM ÇOCUK GÜVENLİĞİ

Uzaktan eğitim sırasında çocuklarımız internet ortamında zaman geçirmektedir. Bilerek veya bilmeyerek internet ortamında olmayı suiistimal edebilirler. Bu kapsamda çocukların internetteki güvenliğini sağlamak için öncelikle ebeveynlere önemli görevler düşmektedir.

İnternet güvenliği konusunda şu önlemleri alabilirsiniz:

 • Masaüstü veya dizüstü bilgisayarın evin ortak bir bölgesinde olmasına dikkat ediniz. Eğer ayrı bir odadaysa, uzaktan eğitim sırasında sizde çocuğun bulunduğu odada kitap okuyabilirsiniz. Çünkü bu mekân evin öğrenme ortamıdır.
 • Çocuğunuzun internet üzerinde istenmeyen bir görüntü veya durumla karşılaşıp karşılaşmadığını anlamak için onunla sık sık konuşun. Uygunsuz bir durum söz konusu ise yetkililere bilgi veriniz.
 • Bilgisayarınıza ebeveyn kontrolünü saplayan, çocukların internetteki hareketlerini takip eden ebeveyn kontrol yazılımları yükleyebilirsiniz. Bu konuda okulunuzun bilişim öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz.
 • İnternet tarayıcılarındaki güvenli internet seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.
 • Çocuklar için geliştirilen internet tarayıcılarını kullanabilirsiniz.

Ahmet YILDIZ

Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz:
– https://twitter.com/ayildizpdr

– https://www.instagram.com/ayildizpdr/
– https://www.facebook.com/ayildizpdr

Yazımızı beğendiyseniz yorum yazabilir ve aşağıda yer alan sosyal paylaşım ikonları ile paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz