Pandemi Döneminde Sosyalleşmek İçin Dijital Oyun Önerileri

[tds_leads title_text="Yeni yazılar e-postana gelsin istiyorsan abone olabilirsin." input_placeholder="E-posta adresiniz" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="U2l0ZSUyMGt1bGxhbiVDNCVCMW0lMjBrbyVDNSU5RnVsbGFyJUM0JUIxbiVDNCVCMSUyMCUzQ2ElMjBocmVmJTNEJTIyJTIzJTIyJTNFb2t1ZHVtJTNDJTJGYSUzRS4=" btn_text="Abone Ol"]

Dijital Eğitimin Pedagojisi Serisi 2:

Dünyanın ilk tarih kitabının yazarı kabul edilen Herodot Lidyalıların karşı karşıya kaldıkları kıtlık ile baş edebilmek için geliştirdikleri çözümden bahseder. Lidyalılar günlerini iki günlük program dahilinde yaşamaya başlarlar. Birinci gün oruç tutup açlıklarını bastırmak için oyunlar oynarlarmış. İkinci gün ise yediler, içtiler. İnsanlar 18 yıl süren kıtlık ile bu şekilde baş edebilmişler. İlginç olan ise günümüzde oynanan birçok oyun o dönemde icat edilmiştir.

Lidyalılar o dönemde ortaya çıkan olağanüstü durum karşısında olağanüstü bir çözüm ürettiler: Oyun. Oyun sayesinde insanlar birbiriyle bağ kurmuş, sosyalleşmiş, açlık karşısında dikkatlerini bu durumdan uzaklaştırabilmişlerdir.

Pandemi nedeniyle evde kaldığımız bu dönemlerde oyunlar yine insanlara çözüm olabilir. Sosyal medyada bu aralar challenge moda. Tuvalet kağıdı sektirenleri, çocukluk fotoğrafını gönderenler, birbirlerine ilgin sorular soranlar vb. Bunlar her biri insanın sosyalleşme ihtiyacının dışarı vurumundan başka bir şey değil. Bunlar sayesinde fiziksel mesafeler duygusal olarak yakınlaşmaktadır.

Günümüz teknolojisinde oyunların dijitalleşmesi ile birlikte Lidyalılar gibi bir araya gelmeden yani sosyal mesafeyi koruyarak oyunlar oynamak mümkün. Tabii ki burada oyunun niteliği ve zaman harcarken psikolojik sorunlara neden olmaması önemli.

Sizler için pandemi sürecinde evde sizlerin ve çocuklarınızın oynayabileceği oyunları listeledik.

1. Kind Words

Kind Words bildiğiniz oyunların hiçbirisine benzemiyor. Oyunda müzik dinlerken anlık olarak başkalarına mektup yazabiliyorsunuz. Oyunda bir heyecan veya gergin anlar yok. Gergin ve üzgünseniz endişelerinizi paylaşabileceğiniz mektuplar yazıyorsunuz. Onu oyundaki topluluğa gönderiyorsunuz. Üstelik mektubunuzu bir geyik götürüyor. Mektubunuzu alan oyundaki kişi veya kişiler size cesaret ve moral verici mektup yazarak cevap verir. Duygularınızı paylaşmanın yanı sıra insanlara sticker da gönderebilirsiniz. Herkes envanterindeki bazı rastgele stickerlar ile başlar, bu daha sonra diğer oyunculara gönderilebilir veya harflere yapışabilir. Aynı zamanda oyun çocukların empatik etkileşimler yoluyla okuma, yazma ve duygusal zekâ uygulamalarının eğlenceli bir yoludur.

2.  Journey

Journey’nin çok karışık bir oyun oynama sistemi yok. Hatta sadece bir tuş kullanarak bile oynayabilirsiniz. Oyuna bilinmezliğin içinde uçsuz bucaksız bir çölde başlıyorsunuz. Oyunun ilerleyen aşamalarında karakterinizle ve oyundaki diğer kişilerle bağ kurmaya başlıyorsunuz. Oyunun en iyi yanı, yalnız olmamanız. Journey’de oyunu oynayan diğer oyuncularla birlikte ilerleyebiliyor, onları oyun haritasında sağda solda uçuşurken görebiliyor bazen de çıkan bir fırtınayla birlikte meydan okuyorsunuz. Özellikle oyunda uzun süre başka bir oyuncuyla zorluklara meydan okuyorsunuz.

İletişim avatar hareketi ve sözsüz zil sesleri ile sınırlıdır. Ancak garip bir şekilde, bu kısıtlamalar potansiyel olarak olumsuz davranışı engellediğinden oyuncular arasındaki duygusal bağlantıyı derinleştiriyor. Hiç konuşmasanız bile beraber yol aldığınız diğer oyuncuyla aranızda bağ oluşuyor. İnsanoğlunun zorluklar karşısında iş birliği yapma ihtiyacını bu oyunda yaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra yatıştırıcı oyun müziği, sakin oyun ritmi sosyal izolasyon için panzehir olabilir.

3. Stardew Valley

Oyun bir çiftlik oyunudur. Oyunun kahramanı olarak sanal dünyaya dedenizden miras kalan çiftliğin sahibi olarak başlıyorsunuz. Bir ofis çalışanı olan ve kent hayatının stresinden ve eziyetinden kaçarak bu çiftlikte çalışmaya başlıyorsunuz. Amacınız çiftliği güzelleştirmek ve burada bir hayat kurmaya çalışmaktır. Oyun içinde ayrıca dört mevsimi yaşıyorsunuz.

Oyunda çeşitli bitkiler ekilmekte, toplanmakta hayvancılık yapılmakta, balık tutulmakta, maden ocağından demir, bakır ve değerli madenler çıkarılıp satılmakta para kazanılmaktadır. Kazanılan paralarla köy içerisindeki marketlerden farklı ürünler satın alınabilmektedir.

Oyunda arazinizi temizliyorsunuz, bitkilerin bakımını yapıyorsunuz, uyku döngünüzü işinize ayarlıyorsunuz, mağazaya giderek alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca kasabada yaşayan diğer oyuncularla sosyalleşebiliyor, çevrenizi keşfedebiliyorsunuz. Oyunda ayrıca arkadaşlarınızla ortak çiftçilik yapabiliyorsunuz. En fazla dört oyunu olacak şekilde ortak olarak gelirinizi paylaşabiliyorsunuz. Bir nevi tarım kooperatifi kurabiliyorsunuz.

4. Animal Crossing: New Horizons

Nintendo’nun popüler yaşam simülasyon oyunudur. Öncelikle kendi karakterinizi yaratıyorsunuz. Daha sonra çeşitli hayvanların bulunduğu bir adada maceranız başlıyor. Öncelikle kendinize bir ev inşa ediyorsunuz. Oyun ilerledikçe arkadaş edinmeye ve sosyalleşmeye başlıyorsunuz. Ayrıca çevredeki ıssız adaları keşfediyorsunuz.

Oyun günlük yaşamı başarılı bir şekilde yansıtıyor. Hatta fatura ödeme gibi detay bile oyunda yer alıyor. Oyunun en keyif verici noktalarından biri inşa ettiğiniz evin odalarını dekore edebilmeniz ve arkadaşlarınızı evinize davet edebilmenizdir.

Adadaki zaman gerçek dünya saatine bağlı olarak ilerliyor. Oyunda dört kişi iş birliği yapabiliyor ve sekiz çevrimiçi oyuncu adada çalışmak ve oynamak için buluşabiliyor.

5. Outer Wilds

2020 yılının oyunu ödülünün son kazanan bir bilim kurgu oyunudur. Oyun, keşifleri ödüllendiren nazik, özenle hazırlanmış bir başyapıt. Oyuna bir kamp ateşinin yanında uyanan ve 22 dakikalık bir zaman döngüsüne yakalanmış çaylak bir astronot olarak başlıyorsun.

Oyunda özel bir çevirici sayesinde içerisinde bulunduğunuz güneş sisteminde daha önce neler yaşandığını öğrenebiliyorsunuz. Yirmi iki dakikada bir güneşin patlamasıyla yeniden başlayan oyun, geminizde yaşanan tüm ilerlemenizi siliyor. Ancak bildiklerimiz sayesinde bir önceki döngüde yaşanan olaylardan ders çıkartarak problem çözümüne yaklaşıyoruz. Oyundaki amacımız bu döngünün neden devamlı gerçekleştiğini ve neden sadece bizim hafızamızın sıfırlanmadığını bulmak.

6. Dungeons & Dragons

Zindanlar ve ejderhalar oyunla beraber geri dönüyor. Üstelik her zamankinden daha büyükler.

Oyunun geçtiği dönemde keşfedilmemiş bir diyar olan Xen’drik çağlar önce büyük bir uygarlığın merkeziyken yok edilerek harabeye dönüştürülmüş ve zaman içerisinde unutulmuştur. Oyuncular oyuna kendi kahramanlarını Dungeons & Dragons kural setlerine uygun olarak yaratıp oyuna başlıyorlar.

Bu oyun zevk için oynayanların yanı sıra eğitimciler, terapistler ve ebeveynler tarafından okuma-yazma, STEM ve sosyal ve duygusal refahı teşvik etmek için kullanılıyor. Oyunda StormReach adında bir ana şehir bulunuyor ve burada toplanan oyuncular aktivitelere birlikte gidiyorlar. Birlikte görevleri tamamlayarak ilerliyorlar Oyuncular birlikte aktivite yapabiliyor, iletişim kuruyorlar. Masa oyunun dijitale dönüşmüş hali diyebiliriz.

7. Minecraft

Minecraft kendi kategorisinde yer alan video oyunlarının temelini oluşturuyor. Tüm zamanların en çok satan ikinci oyunu olan Minecraft eğitimde en çok kullanılan ticari video oyunudur. Sadece çocuklar için değil her yaştan oyuncu arasında çok popüler. Oyuncular avatarları yoluyla basit evlerden sofistike devrelere kadar uzanan yapıları keşfeder, benimser ve inşa eder. Coğrafi olarak uzaktaki arkadaşlar projelerde iş birliği yapabilirler. Dünya çapında on milyonlarca genç (ve yetişkin) için Minecraft sohbet etmek, rekabet etmek, işbirliği yapmak ve en iyisi de yaratmak için buluştukları güvenli ve tanıdık bir yerdir.

8. Ring Fit Adventure and Just Dance

Evde kalınan bugünlerde hiç kuşkusuz en fazla yakınılan durumlardan biriside kilolar. Bizde listemize son fiziksel egzersiz yapmayı sağlayan bir oyun kaymak istedik.

İnternette fitness videolarının sonu yok. Ama çoğunlukla bunlarda devam sorunu yaşıyoruz. Çünkü ihtiyaç duyulan motivasyonu sağlamıyor. Çünkü insan canavarlarla savaşmak, maceraya atılmak ister. Bu heyecan onu motive eder. Just Dance klasik ve çağdaş danslara oyuncuların yapabilmesine göre puanlıyor ve tatlı bir rekabet yaşatıyor. Bazen insanın kendisiyle rekabet yaşatıyor. Oyunun youtube’deki videoları da yapmaya çalışarak egzersiz yapabilirsiniz.

Online Oyunlar Konusunda Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Öncelikle bu oyunlar yetişkinler tarafından oynanmalıdır. Ancak aşağıdaki huşulara dikkat edilerek çocuklarda oynayabilirler. Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Paylaştığımız oyunlarda herhangi bir cinsel içerikli öğe bulunmamakla birlikte oyunu oynayan küçük yaştaki çocukların karşılaştıkları içerikleri zihinlerinde farklı yorumlayabilmeleri riski her zaman bulunmaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa eşlik etmeleri, çocukların oyunda gördükleri karakterler ve karakterlerin davranışları hakkında onlarla konuşmaları oyundan gelebilecek olası zararları azaltacaktır.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

BİZLERİ SOSYAL MEDYADA TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN:

Twitter hesabını takip için TIKLAYINIZ

İnstagram hesabını takip için TIKLAYINIZ

Facebook hesabını takip için TIKLAYINIZ

İçerik kategorisi

Benzer İçerikler