Online Sınavlarda Başarılı Olabilmek İçin İpuçları

Dijital Eğitimin Pedagojisi Serisi 1:

Çoğu öğrenci için online sınava girmek, yeni ve biraz şaşırtıcı bir deneyimdir. Neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar ve en iyi performanslarını nasıl göstereceklerini bildiklerinden emin değiller. Online sınavlar çoğu zaman sınıfta uygulanan yüz yüze sınavlara hazırlık sürecine benzemekle birlikte bazı noktalarda farklılık göstermektedir. Bu yazımızda
çocukların online sınavlarda en iyi performansı göstermelerini sağlayacak beceri ve stratejilere yer veriliyor.

Online sınavı tamamlamak için öğrencilerin atacağı adımların çoğu, sınıf içi sınava hazırlanırken uyguladıkları adımlarla oldukça benzerdir. Ancak, online sınav ortamı biraz daha fazla dikkat ve hazırlık gerektiren farklılıklar göstermektedir.

Online sınavların artık daha sık yapıldığı bugünlerde öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler online sınavlarda nelere dikkat etmelidir?

HAZIRLIK: Online Sınavdan Önce

Online sınavlar da hazırlık gerektirir. Öğrencilerin online sınavlara girmeleri, flash kartlar yapmaları ve diğer sınavlarda olduğu gibi çalışma gruplarına katılmaları, odalarında ders çalışmaları önerilir. Anlamadığınızı konuları ve çalışma sorularını not ettiğinizden emin olun. Mutlaka eğitmene sorun. Ayrıca online sınav sırasında kitap açmanıza ve notlara bakmanıza izin veriliyorsa test puanınızı artırmak için bu materyalleri hızlı kullanabilme konusunda önceden ustalaştırmanız gerekir.

Test yönergelerini okuyun ve anlayın. Sınav öncesinde şu soruların cevaplarından emin olun:
– Test belirli bir tarih ve saatte yapılacak mı yoksa sınava belirli bir zaman aralığında herhangi bir zamanda girebilecek mi
– Testi tamamlamak için ne kadar zamanınız olacak?
– Sınava evde girebilir misiniz veya sınava belirli bir yerde mi girmeniz gerekiyor (örn. Kampüs bilgisayar laboratuvarı)?
– Eğitmen tarafından özetlenen ve sizin bilmeniz gereken başka önemli “bilinmesi gerekenler” var mı?

Test formatını öğrenin. Eğitmen sınavda ne tür sorular kullanacak; çoktan seçmeli, doldurma, kısa cevap, deneme yazma… Belki hepsinin karması.

Kendinizi öncesinde test edin. Eğitmeniniz size bir örnek bir uygulama sınavı sunuyorsa, sınava girin! Uygulama testlerini sınıf ders kitabınızda da bulabilirsiniz. İnternet ortamında da bolca bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı ve internetinizi kontrol edin. Son dakika problemlerinden kaçının! İster kendi bilgisayarınızı ister laboratuvarda bir bilgisayar kullanın, sınavdan önce tüm doğru donanım ve yazılımlara sahip olduğunu doğrulayın. Ayrıca şunları da kontrol ediniz:
– Bilgisayar tam şarjlı mı?
– Açılır pencere engelleyicileri devre dışı mı?
– Wi-Fi bağlantısı yeterli mi?
– Java Kurulumu güncel mi?
Son olarak yeterli internet bağlantısının olduğu bir yerde olduğunuzdan emin olun.

Sınıf ve ders materyallerini inceleyin! Testte tıpkı sınıf sınavına giriyormuş gibi çalışmak ve sorular çözmek hala önemlidir.

Zamanınızı planlayın. Kendinize evde test uygularken, zamanınızı gerçek test için ayrılacak zamanla sınırlayın ve her bir soru için ne kadar süre harcayacağınıza karar verin.

Minimum dikkat dağıtıcı unsurlarla sahip, sessiz bir test alanı oluşturun. Sohbetten, telefonunuzdan, e-postanızdan ve başka bir yerden gelen tüm bildirimleri kapatın (veya sessiz olarak ayarlayın). TV ve radyoyu kapatın. Oda arkadaşlarınıza veya ailenize bir test yapacağınızı bilmelerini sağlayın, böylece bu süre içinde sizi yarıda kesmeleri daha az olasıdır.

Testi ne zaman uygulayacağınızı belirleyin. Sınava belirli bir zamanda girmeniz gerekebilir; ancak test birkaç saat (hatta birkaç gün) sürecekse, dikkat dağıtma, kesinti ve stres için en düşük potansiyeli sunan bir zaman seçin.

Gerçek online sınava girmeden önce deneme online sınavlarına girin. Online deneme sınavları uygulayarak deneyim kazanın. Bu online deneme sınavları size önemli deneyim kazandıracaktır. Bu, online sınava karşı korku faktörünü ortadan kaldıracak, gerçek online testi zamanından önce bitirmenizi ve soruları yeniden incelemeniz için fazla zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sizi bir profesyonel online sınavı yapacak.

Testi yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi toplayın. Notlar, kitaplar veya yazma gereçleri gibi malzemeleriniz varsa, bunların hazır olduklarından emin olun.

Derin bir nefes alın! Sınava giriş yaptıktan sonra dinlenmek ve odaklanmak için bir dakikanızı ayırın.


ODAKLANMA: Online Sınav Sırasında

Online sınavda sabır çok önemlidir. Soruları tam açılmadan cevaplamayın. Sorunun tamamının açıldığından emin olduktan sonra soruyu cevapların.

Yanınızda kalem ve kâğıt bulundurun. Özellikle matematik sorularını çözerken size çok yardımcı olacak. Çünkü online sınavda mouse etkili kullanamayabilirsiniz ancak kalem ve kâğıt bu sırada imdadınıza yetişecektir.

Saate dikkat edin. Test sırasında sınırlı bir süreniz kaldığında (örneğin, 10 dakika) sizi uyaracak bir alarm kurabilirsiniz. Bu sınavın son anlarına yaklaştığınızı size hatırlatacaktır.

Test sorularının ve cevaplarınızın kopyalarını yazdırın ve kaydedin. Test sırasında teknik sorunlar yaşıyorsanız veya yanıtlarınızı gönderirken sorunlarla karşılaşırsanız, bu kopyalar son derece yararlı olacaktır.

Bir kelime işlemci programında kısa cevap veya deneme soruları yazın. Eğer sınavınız çoktan seçmeli değilde yazmaya dayalıysa kelime işlemci (örneğin word) cevabınızı düzenlemeyi ve kontrol etmeyi kolaylaştırır. İşiniz bittiğinde, yanıtınızı yazdığınız belgeden kesin ve sınav sitesinde belirlenmiş alana yapıştırın.

Test sayfasından çıkmayın! Web’de arama yapmanıza veya diğer web sitelerini bilgi için kontrol etmenize izin veriliyorsa, sınavınızla aynı sekmeyi veya tarayıcının kopyasını kullanmayın; tüm çalışmalarınızı kaybedebilirsiniz. Bunun yerine, tarayıcınızda ikinci sekme açın (veya tamamen farklı bir tarayıcı seçin), ardından aramanızı yapın.

Teknik problemler yaşadığınızda panik yapmayın. Ancak, meydana gelen sorunu ve alabileceğiniz hata mesajlarını ayrıntılı olarak derhal eğitmeninize iletin. Ekran görüntüsü alabiliyorsanız bu dada çok yardımcı olacaktır.

Cevaplarınızı göndermeden önce cevaplarınızı kontrol edin. Bunun için kendinize zaman tanıyın. Kısa veya çoktan seçmeli olsun tüm soruların yanıtlandığından emin olun. Unutmayın, cevaplamadığınız sorular için puan alamıyorsunuz. Yanıtlarınızın doğruluğunu, yazım ve dilbilgini gözden geçirin. Kontrol edin ve tekrar kontrol edin.

Gönder’i tıklayın. Bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekir, ancak bir sorun yaşarsanız bir kez daha deneyin. Testi göndermede hala sorun yaşıyorsanız, eğitmeninize derhal bilgi verin ve istenen cevapları ayrı bir ek hazırlayarak gönderin.

İNCELEME: Online Sınavdan Sonra

Kendini Değerlendir. Testi yaptığınıza inanıyor musunuz? Hangi soruları kafa karıştırıcı buldunuz? Boş soru bırakmak zorunda kaldınız mı? Notlarınıza ve okumalarınıza geri dönün ve size meydan okuyan soruların cevaplarını bulabileceğinizi görün.

Notunuzu kontrol edin. Bazı online sistemlerde notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, yazılı cevapları olan sınavlar, eğitmeninizin not alması için daha uzun sürecektir, bu nedenle puanınızı öğrenmek biraz zaman ayırın.

Bir sonraki sınavda kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve başarılı olabileceğini kendinize sorun. Çalışma stratejileriniz işe yaradı mı? Sınava online girmeniz başarılı oldu mu? Gözlemlerinizi yazın ve bir sonraki testinizde aklınızda bulundurun.

Teşekkürler.
Ahmet Yıldız

Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz:
https://twitter.com/ayildizpdr
https://www.instagram.com/ayildizpdr/
https://www.facebook.com/ayildizpdr

  • Kaynaklar:
    – https://www.ecpi.edu/blog/
    – https://blog.cengage.com/
  • Not: Yazıda Ryan Watkins ve Michael Corry öğrencilerin online sınavlarda başarılı olmak için birkaç tavsiyesini ve kendi düşüncelerimi sizlere öneriler sunmak istedim. Bu günlerde online sınavlar çok daha fazla yapılıyor. Bu konuda ipuçlarını öğrencilerle paylaşmak isteyebilirsiniz düşüncesiyle bu yazıyı kaleme aldım.Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz