Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Öneriler

Sağlıklı, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmek, sorumluluk sahibi her ebeveynin çocuğuyla ilgili en temel arzusudur. Peki, ona hak ettiği mutluluğu vermenin yolu, hayat boyu her türlü maddi olanağı ve desteği sunmaktan mı geçer, yoksa sadece mutlu olması için gerekli ortamı ve psikolojiyi ona sağlamaktan mı? Cevabı hepimiz biliyoruz, hadi şimdi birkaç ipucunu inceleyelim.

Onu Farklılıklarıyla Tanıyın

Çocuk yetiştirme konusunda belli başlı genel kurallar vardır. Fakat son tahlilde her çocuğun nevi şahsına münhasır olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu tanıyın. Başka hiçbir çocuğa benzemeyen zevkleri, ilgi alanları, hüzünleri, kırgınlıkları, eğlenme biçimleri olduğunu fark edeceksiniz.

Çocuğunuz yeryüzünde tek ve özeldir. Dolayısıyla ona matematiksel formüllerle değil sadece o olduğu için sahip olduğu özelliklerin farkında olarak yaklaşın. Böylece ona has mutluluk formülleri yaratabilirsiniz. Onu başka çocuklarla kıyaslamak yerine sadece kendi davranışları üzerinden gözlemleyin. Çocuk yetiştirme serüveninde karşılaştığınız problemlerle, çocuğunuzun kişilik özelliklerini dikkate alarak başa çıkma yoluna gittiğinizde daha uzun vadeli çözümler üretebildiğinizi fark edersiniz. Bunun için çocuğunuzu çok yakından tanımanız olmazsa olmaz ön koşuldur!

Taşıyabileceği Kadar Sorumluluk, İhtiyaç Duyduğu Kadar Özgürlük

Biz ebeveynler çocuklarımızı en çok çocuk oldukları için sevmemize karşın onları çabucak büyütecek sorumluluklar vermekten hoşlanırız. Bu noktada önemli olan çocuğa taşıyabileceği kadar sorumluluk yüklemektir. Yaşına göre yatağını, oyuncaklarını ya da odasını toplamak, gereksiz ışıkları söndürmek, geri dönüşüm malzemelerini ait oldukları yere atmak gibi öğretici görevler sorumluluk duygusunu sağlıklı bir şekilde arttıracaktır. Günlük hayatta onun için sonsuz sayıda sorumluluk alanı yaratılabilir. Yeter ki taşıyabileceği miktarı doğru belirleyin ve bu sınıra riayet edin. Dengeyi yakaladığınızda çocuğunuzun mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Tabii sorumlulukların yanında çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu özgürlük alanını da vermelisiniz. Çocuklar, doğdukları andan itibaren belli ve yıllar içinde artan oranlarda özgürlük alanı isterler. Belli konularda bağımsız karar alma yetkisini ona vermekten kaçınmayın. Aileyi ilgilendiren meselelerde, yine sizin belirleyeceğiniz çerçevede, söz ve oy hakkına sahip olmasına olanak tanıyın. Bunların hepsi mutlu çocuk yetiştirme formülünün parçaları olup gelecekte çocuğunuzun hak ve sınırlarını bilen, öz güven sahibi, bilinçli bir birey olmasına katkı sağlayacak unsurlardır.

Önce Siz Mutlu Olun!

Ebeveynliğe adım attığınız ilk günden itibaren artık sadece kendiniz için değil çocuğunuz için de mutlu olmayı öğrenmelisiniz. Kaç yaşında olursa olsun sağlıklı ve yeterli bir çocuk gelişimi sürecinin en önemli parçası hayatı seven, yaşamaktan zevk alan mutlu bir çocuk yetiştirmektir. Ve ebeveynleri mutsuz olan bir çocuk, asla tam manasıyla mutluluğu tadamaz. Şunu asla unutmamalıyız; çocuklarımız hepimizden çok daha yoğun hislere sahip ve algıları sonuna kadar açık. Dolayısıyla sizin nasıl olsa anlamaz diye düşündüğünüz pek çok şeyin son derece farkındalar. Mutlu olun ve bırakın çocuğunuz da sizin mutluluğunuzla mutlu olsun.

Kaynak: kidz…

Mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler için Ahmet Yıldız tarafından yazılan “Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek” kitabını inceleyebilirsiniz.

https://www.ahmetyildiz.com/kitap/stresli-bir-dunyada-mutlu-cocuk-yetistirmek/


Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz