Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yeni Alışkanlıklar

Kitap okumayı istemeyen var mı?

Güzel.

Hepimiz okumak istiyoruz.

Peki, ne kadar okuyoruz?

UNESCO’nun yakın dönemli araştırmasına göre Türkiye okuma oranı bakımından dünyada 86. sırada yer almaktadır. Ayrıca 100 kişisel sadece 4’ü kitap okuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) araştırmasına göre ise günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internette zaman geçiriyoruz. Kitap okumaya ise ortalama 1 dakika süre ayırıyoruz.

İstatistikler ile asıl konuyu karışık hale getirmek istemiyorum. Kitap okumak istiyorum ama zamanım yok diyenler için birkaç fikir sunacağım. Aslında bu fikirler alışkanlıklarınızla ilgili. Hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler okuma konusunda önemli bir yol almamızı sağlayabilir.

Nedir bu ufak değişiklikler ve alışkanlıklar:

   1. Ev dışında bir yere giderken yanınızda kitap taşıyabilirsiniz. Eğer fiziksel kitap taşımak istemiyorsanız telefonunuza kuracağınız e-kitap okuyucuları işinize yarayacaktır. Örneğin, otobüste veya takside bir yere gidiyorsunuz. Kitabınızı açıp okuyabilirsiniz. Veya bir öğlen yemeği yiyeceksiniz, bir kahve içeceksiniz hemen yanınızdaki kitaptan birkaç sayfa okuyabilirsiniz. Bu küçük okumalar büyük sayfalara ulaşacaktır.
   2. İlginizi çeken kitaplardan geniş ilgi alanına yönelik bir kütüphaneniz olsun. İlginizi çekmeyen kitaplar sizi okumaktan nefret ettirebilir. Ayrıca insan zaman zaman farklı konularda okumalar yapmak isteyebilir.
   3. Okuma alternatiflerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Sadece fiziksel kitap değil e-kitap, sesli kitap gibi alternatif okuma araçları kullanabilirsiniz. Böylece sabah sporu yaparken, yemek yaparken sesli kitap dinleyebilir, uçağın saatini beklerken telefonunuzdan kitap okuyabilirsiniz.
   4. Telefonda o bildirimden diğer bildirime, bir arkadaşın yazdığından diğer arkadaşın fotoğrafına bakarken zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle dikkatinizi dağıtacak, kitap sayfalarından sizi uzaklaştıracak kitap düşmanlarından uzaklaşmalısınız. Bunun için telefon bildirimlerini kapatabilirsiniz, sosyal medya hesaplarını telefonun ana sayfasına değil arka sayfalara koyabilirsiniz veya kitap okuyacağınız anlarda telefonunuzu evde bırakıp bir kafeye giderek okuyabilirsiniz.
   5. Yatağınızın başucunda her zaman bir kitap bulunsun. Tabiki telefon yakınlarda olmasın. Uykunuz kaçtığında veya uykuya geçiş yapmak için kitabı kullanabilirsiniz.
   6. Mutfak masanızın üstünde kitap bulundurabilirsiniz. Zaman zaman gevrekler üzerindeki yazıları okuduğunuz olmuyor mu? Biz kızımızı büyürken ona aldığımız mamaların üzerinde kısa bilgiler, hikâyeler olurdu. Onu her zaman okur hatta kızımıza da okurduk. Mutfak masasının üstünde bulunacak kitaplar size oku beni diyecektir.
   7. Uzaktan kumandanızı en sık koyduğunuz sehpaya kitaplar koyabilirsiniz. Her kumandaya elinize uzattığınızda kitap mı okusam acaba diye düşünmenizi sağlar. Kumandaya uzandığınız 10 hareketin 1’inde kitap okusanız bu büyük fark oluşturacaktır.
   8. Telefonunuzu götürdüğünüz her yere kitap götürebilirsiniz. Ben bu yöntemin çok faydasını gördüm. Dışarıda okuduğum ve yanımda gezdirdiğim kitap ayrıdır. O benim için dışarısı kitabıdır, Kot pantolonun arka cebine sığan ince kitapları tercih ederim. Her boş anda açıp okuyorum. İyi yöntem.
   9. Kitapla beraber kahve veya çay içebilirsiniz. Bunu bir okuma ritüeli yapabilirsiniz. Bu size mutluluk verecektir. İçtiğiniz kahve okumanın ödülü olacaktır. Hatta fotoğrafını instagrama da atabilirsiniz. Ama göstermelik olmalısın J)
   10. Kendinize okuma seviyeleri yapın. Örneğin başlangıç düzeyi kitapları, orta düzey kitaplar, profesyonel okur kitapları gibi. Başlangıç düzeyinde belirlediğiniz 145 kitap bittikten sonra orta düzey kitaplara geçin. Seviye atlaya atlaya ilerleyin. Bu size okuduğunuzu somut olarak gösterecek tir ve motive edecektir.
   11. Sanal veya yüz yüze okuma guruplarına katılın. Hatta kendiniz arkadaşlarınızdan okuma grupları oluşturun. Her kitap bittikten sonra üzerinde konuşun.
   12. Korona dolayısıyla evde daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu inanılmaz bir fırsat. Çocuklarınıza günün belirleyeceğiniz bir saatinde kitap okuyun. Bu hem ona okuma sevgisi kazandıracak hem de siz okumuş olacaksınız hem de çocuğunuzla nitelikli zaman geçirmiş olacaksınız. Bir taşla üç kuş dedikleri bu olmalı.
   13. Okuma günlüğünü tutabilirsiniz. Yani okuduğunuz kitabı, başlama ve bitiş tarihlerini yazdığınız bir defteriniz olsun. Hatta kitaptan ne aldığınızı size hatırlatacak kendi cümlelerinizle bir paragraf yazıda yazabilirsiniz. Okuma günlüğü ne kadar kitap okuduğunuzu somut olarak görmenizi sağlayacaktır.
   14. Okuma alışkanlığı kazanmak için ikinci el kitapçıları bulunmaz fırsatlardır. Orada okunan kitapları görmek, kitapların eski ama canlı dünyasını nüfus etmek insana büyük haz veriyor.
   15. Okurken sıkıldığınız kitabı bırakma hakkınız olduğunu bilin. Yine bir kitabın bütün sayfalarını (roman değilse) okumak zorunda olmadığınızı da bilin. Bu kitaplardan sadece ilginizi çeken bölümleri okuyabilirsiniz. Bunu çiçekten bal almaya benzetebilirsiniz. Yüzlerce çiçekten biraz bal toplamak ilerde büyük fark yaratır.

Kitaplarda görüşmek üzere.

Ahmet YILDIZ

 

Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz:
– https://twitter.com/ayildizpdr

– https://www.instagram.com/ayildizpdr/
– https://www.facebook.com/ayildizpdr

Yazımızı beğendiyseniz yorum yazabilir ve aşağıda yer alan sosyal paylaşım ikonları ile paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz