İş Mülakatlarında STAR Yöntemi

Yeni yazılar e-postana gelsin istiyorsan abone olabilirsin.

Bugün sizlere iş mülakatlarında başarılı bir izlenim yaratmanıza yardımcı olacak popüler bir teknik sunuyorum

Geçmiş deneyimlerinizi anlatırken, iş görüşmelerinde STAR metodu uygulamak etkileyici sonuçlar doğurabilir:

◾Durum (Situation)

◾Görev (Task)

◾Eylem (Action)

◾Sonuç (Result)

Örneğin, iş görüşmesinde şöyle bir soruyla karşılaşırsanız:

Bir projede çalışırken yaşadığınız zorlu bir problem ve bu problemi nasıl çözdüğünüze dair bir örnek verebilir misiniz?

STAR yöntemini kullanarak şu şekilde etkili bir cevap verebilirsiniz:

1️⃣ Durum: Karşılaşılan problemin bağlamını ve önemini belirtin.

2️⃣Görev: Problemle başa çıkmak için sizin ve ekibinizin ne yaptığını açıklayın.

3️⃣Eylem: Sorunu çözmek adına hangi adımları attığınızı ve sizin katkınızı vurgulayın.

4️⃣Sonuç: Eylemlerinizin neticesinde elde edilen başarıları, kazanımları ve öğrenimleri paylaşın.

Somut bir örnek verelim:

Soru: Bir projede çalışırken yaşadığınız zorlu bir problem ve bu problemi nasıl çözdüğünüze dair bir örnek verebilir misiniz?

Cevap:

1️⃣Durum: Geçen yıl, şirketimizin ana müşterilerinden biri için web sitesi yenileme projesinde çalışıyordum. Projenin ortasında, müşteri sürpriz bir şekilde projenin kapsamını önemli ölçüde genişletmek istedi ve bu, belirlenen süre içinde projeyi tamamlama hedefimizi tehlikeye attı.

2️⃣Görev: Müşterinin taleplerini karşılayacak şekilde projenin kapsamını ve beklentilerini yeniden değerlendirmemiz, aynı zamanda projenin zamanında tamamlanmasını sağlamamız gerekiyordu.

3️⃣Eylem: İlk olarak, ekibimle bir araya gelerek projenin mevcut durumunu ve müşterinin yeni taleplerini değerlendirdik. Ardından, ekstra kaynaklar gerektiren görevleri belirleyip, önceliklendirerek süreci hızlandırmak için bazı görevleri dış kaynaklara yönlendirdik. Ayrıca, projenin geri kalan kısmını daha etkin bir şekilde yönetebilmek için haftalık takip toplantıları düzenledim ve sürekli iletişim halinde kalarak ekibin motivasyonunu yüksek tuttum.

4️⃣Sonuç: Bu stratejiler sayesinde, projenin kapsamındaki büyük değişikliklere rağmen, projeyi zamanında ve bütçe dahilinde başarıyla tamamladık. Müşteri, sonuçtan oldukça memnun kaldı ve şirketimize ek projeler için iş teklif etti. Ekibimizle birlikte bu süreçte esneklik ve zaman yönetimi konusunda önemli öğrenmeler elde ettik.

STAR tekniği ile sunulan cevaplar daha düzenli, tutarlı ve profesyonel bir izlenim yaratır. Bu yöntem, işverenlerin sizin deneyimleriniz ve yetenekleriniz konusunda daha net bir resim elde etmelerine yardımcı olacaktır.

İçerik kategorisi

Benzer İçerikler