Eğitim Tanımları Üzerinden Yeni Kuşak Tanımları

Bugünlerde gençlerin özellikleri ve bu özeliklere verilen kavramlar üzerinden hararetli bir tartışma sürüyor.

Tartışma iki soru üzerinden yapılıyor;

  • 1. X, Y, Z olarak adlandırılan kuşaklar var mıdır?
  • 2. Kuşaklara verilen bu isimler gençleri masumlaştırma ve toplumu yönlendirme aracı mıdır?

Öncelikle bu tartışmaya girmeden önce bilimin en basit kuralıyla başlayalım; Değişen bir sosyal yapıya bir kavram verilmesi sosyolojik olayı somutlaştırma ve tanımlama için gereklidir.

Bu kuraldan yola çıkarak gençlerin doğduğu ve etkilendiği sosyal olaylar, duygusal deneyimler, ekonomik durumlar onların kişiliklerini, dünya algılayışlarını ve hayat felsefelerini bir şekilde etkilemektedir. Bu etkilenme düzeyinin en yüksek olduğu dönemleri sosyologlar bir kavramla açıklama ihtiyacı duymuşlar ve X,Y,Z, alfa gibi isimler vermişlerdir.

Olayı farklı bir yöne çekeceğim. Bir insanın annesi öldüğünde, trafik kazası yaşadığında, öğretmeninden fırça yediğinde veya yaşadığı birçok olumlu ve olumsuz olaydan deneyimler çıkarıp ruh dünyası şekillenirken toplumsal olayların toplumda değişeme neden olmamış olması size mantıklı geliyor mu? Bana çokta mümkün görünmüyor.

Sosyal hayat değişir, insanlar değişir, kurumlar değişir, değişmeyen tek şey değişmek istemeyen zihinlerdir. “Değişim” kavramı bile çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. Değişimden çoğunlukla olumsuzluk anlamı çakarıyoruz. Değişim pozitif yönde de olabilir. Bu sizlerin bakış açısı ve yönlenme ihtiyacınıza bağlıdır. Üstelik size göre kötü olan bir durum başkası için sizin zihninizdeki kötü kavramıyla uyuşmaya bilir.

Şunu da belirtmek isterim; 30 yaşındaki bir kişi takvim anlamında Y kuşağı olarak isimlendiriliyor olabilir. Ama o zihnen X kuşağı hatta Baby Boomers kuşağı bile olabilir. Bulunulan ülkedeki olaylar, ekonomik durum, mahalle çevresi kişinin bulunduğu kuşağı belirleyebilir. Teknoloji çağında bu ayrım daraldı ama yine de yerellik farklılık oluşturulabilir.

Ben sosyal olayı tanımlayan kavrama verilen isimlendirmeye çok takılan birisi değilim. Öyle çokta önemsemiyorum aslında. Ben kavramın içine ve anlatmak istediklerine bakarım. Bir psikolojik danışman olarak kavramların içeriğinin ilgilendiğim gençleri tanımama yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Kuşaklar konusundaki açıklamaları dikkate alarak aşağıdaki görsele gelirsek.

Bu görselde eğitimin tanımındaki değişimi göstermeyi amaçladım. Tanım nasıl eğitim vermemiz gerektiğinin mesajını bize veriyor. Verdiğimiz eğitim ise zihnimizdeki eğitim kavramına yüklediğimiz anlamın dışarı yansımış halini gösteriyor.

mutluluklar.

Ahmet YILDIZ

Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz:
– https://twitter.com/ayildizpdr

– https://www.instagram.com/ayildizpdr/
– https://www.facebook.com/ayildizpdr

Yazımızı beğendiyseniz yorum yazabilir ve aşağıda yer alan sosyal paylaşım ikonları ile paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz