Beş bin yıl önce yazının icadından bu yana dünya bilgiye ulaşma ve yayma konusunda en hızlı çağını yaşıyor. Hayatımıza katkı sunması için geliştirdiğimiz teknoloji hayatımızı şekillendiren bir hal alıyor. Kanada da medya araştırmaları üzerine çalışan Marshall McLuhan bunu şu cümle ile ifade etmekte; “Aletlerimize biçim veririz, ardından aletlerimiz bize biçim verir”. Örneğin ulaşım alanında gelişen teknoloji ile insanın hareket alanı, etki alanı, zaman ve mekân kavramları hızla değişime uğramakta. Yerel vatandaşlık yerini dünya vatandaşlığına bırakmakta.

Bu değişimin insanın kişisel gelişim kaynaklarını ve yöntemlerini de hiç kuşkusuz değiştirecektir.  Çünkü aklı artıran teknolojiler ve bilgi kaynakları artmaktadır. Yazının icadıyla kil tabletlere kazınan bilgiler kâğıdın icadıyla parşömenlere sonra kitaplara yazılmaya başlandı. Yüzyıllar önce bir kitabın üretilmesi için binlerce insan el emeği ile bu işi gerçekleştiriyordu. Matbaanın icadı ile binlerce insanın yaptığı bilgiyi sunma işi daha kısa sürede gerçekleşir hale geldi. Sonra hayatımıza video ve fotoğraf gibi bilgi yayan teknolojiler girdi. Günümüzde ise bunların yerini internet teknolojisi aldı. İnternet teknolojisi sayesinde ayrı birer bilgi kaynağı olan yazı, video, resim ve ses tek bir kaynak içinde barındırılır hale geldi. Bu entegre sisteme entelektüel teknoloji veya benim tanımımla tekno-kişisel gelişim kavramını hayatımızın içine soktu.. 

Karşı karşıya olduğumuz devasa bilgi kaynağı verileri de bunu gösteriyor;

•        İnternete her bir dakika da bir saatlik video yüklenmekte, 

•        İnternette bir trilyondan fazla web sayfası olduğu tahmin ediliyor.

•        Matbaanın icadından bu yana tüm dünya genelinde yaklaşık yüz milyar kitap yayınlandığı tahmin edilmektedir. Bu miktar günümüzde internete bir ayda eklenen içeriğin miktarı kadardır.

•        Londra merkezli POLİS inisiyatifi raporu gençlerin çoğunluğunun internet ile bağlantısının hiç kopmadığını göstermektedir.

•        Gençler her gün ortalama 133 mesaj gönderiyor. Buda uyanık olunan her bir saatte 7 mesaja denk geliyor.

Tekno-kişisel gelişim hayatın içinde kendine tam yer bulmuş durumda değil. Ancak yarınlar için önü açık görünüyor. Hayat değişirken, bilgi kaynakları çoğalırken bundan insanın kişisel gelişim sürecinin etkilenmemesi mümkün olmayacaktır. Günümüz kişisel gelişimi, geleneksel kişisel gelişim ile yenilikçi kişisel gelişim alanının kesiştiği tekno-kişisel gelişim alanında meydana gelecektir. Bu alanın genişliği veya birbirine entegre olma oranı insanın hayatını değiştirmesini veya kontrol altına almasını güçlendirecektir.

Geleneksel kişisel gelişim içeriği dendiğinde aklımıza ilk başta hedef belirleme, irade sahibi olma, güzel konuşma, hızlı okuma vb. kavramlar gelir. Yenilikçi kişisel gelişim içeriği dendiğinde ise kişisel gelişim teknolojilerini bilme, teknoloji kaynaklı zaman planlama, bulut teknolojisini kullanabilme, seçici ve doğru bilgiye ulaşabilme, teknoloji kaynaklı sorunlarla baş edebilme vb. kavramlar akla gelebilir. Bu yazı bir farkındalık yazısı olduğu için detaylara giremiyorum ama bunların var olduğunu ve güçlenerek de var olmaya devam edeceğini bilmenizi istiyorum.

Gelişirken Doğru Uzmanın Desteğini Almak Artık Gelişmekten daha Önemli:

Dijitalleşme ile insanın belirlediği hedeflere ulaşma süresi kısaldı. Bu aynı zamanda bu başarının süresini de kısalttı. Bu durum bazen başarının gerçek mi kurgu mu olduğunun görülememesine neden oluyor. Andy Warhol yıllar önce “Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak” sözüyle bunu öngörmüştü. Robert De Niro’nun başrol oynadığı “15 Dakika” isimli filmi de bu konuyu anlatmaktadır. Filmde suçlular Amerikan medyasına malzeme olan konuların nasıl çarpıtılabildiğini keşfedince, kendilerini mazlum konumunda lanse etmeyi başarıyor. Suçlular sade vatandaşın beynine suçsuzluk algısını yerleştirmeye çalışıyorlar.  Sade vatandaş ise değişen inancına bağlı olarak yanlış düşündüğünü bile düşünemiyor. Yanlış uygulanan Tekno-kişisel gelişim ise kişisel gelişim olarak geliştiğini düşünen ama değişmediğinin farkında olmayan insanların sayısını da artırmaktadır.

Tekno-kişisel gelişim ile gelişme ve değişme arayışı içinde olan insan hiç olmadığı kadar uzmanlar ile çevrilmiş durumda. Çünkü Google, facebook ve instagram gibi geniş kitlelere hitap eden paylaşım sistemleri uzmanların veya uzman olarak görülmek isteyen kişilerin kendilerini tanıtma imkanını yaygınlaştırıyor. Çünkü bunun hem maliyeti düşük hem de geniş kitlelere ulaşma imkânı sunuyor.

Tekno Kişisel Gelişim İnsanın Var Olduğunu Unutturmaz

Tekno-kişisel gelişimi dijitalin kişisel gelişim propaganda aracı olarak kullanılmasından ayran bazı noktalar vardır. Bunlar;

1.      Tekno-kişisel gelişim, geleneksel kişisel gelişim içeriğinin etkisini hızlandırmaktadır.

2.      Tekno-kişisel gelişim, insanı teknoloji içine sıkıştırmaz insanın varoluşunu destekler.

İnternet ortamında insan teknolojisinin ana noktasını oluşturan akış içine girmektedir. Yani kişi bir video izlemek için açtığı internet sayfasından sonra onlarca sayfaya girmiş, onlarca video izlemiş ve onlarca dakika harcamış olarak kalkar. Çünkü zaman algısı değişir, akış yaşadığı için geçen zamanın farkına varmaz. Aslında var olan kişi değil nesne olan kişidir o ekranın karşısında. Tekno-kişisel gelişim ona var olması gerektiğini hatırlatır. Bunun için ona “dur” der. Aynı anda birden çok şeyi yapmamasını söyler. Kişi durur, önce düşünür sonra yazar ise var olur. Çünkü o düşüncelerini kafasında hisseder bu his ona var olduğunu hatırlatır. 

Tekno-kişisel gelişim dijital çağda yepyeni bir kişisel gelişim anlayışı belirlememiz gerektiğini savunur ve bunun için araçlar sunar. Çünkü bilginin hazır olduğu bu dünyada gelişmek için yeni bir zihniyete yada beceri setine ihtiyaç vardır.  Dijital kaynakların oluşturduğu teknoloji ile entegre bir kişisel gelişim tanımlanmalı ve yepyeni bir müfredat oluşturulmalı. 

Tekno-Kişisel Gelişim Nasıl Kullanılır?

Bugün teknoloji anlattıklarımdan veya duyduklarınızdan kaynaklı olarak size olumsuz gibi gelebilir. Teknolojiyi nasıl kullandığınız onun tehlikeli yada etkili olduğunu belirler. Teknolojiyi doğru kullanabilirseniz hayatınızda çok şaşıracağınız değişiklikler yapabilirsiniz. Tekno-kişisel gelişim bunu destekleyen yöntemler ve uygulamalar size önerir.  Tekno-kişisel gelişim ile hayalini kurduğunuz her şeye ve daha fazlasına sahip olabilirsin.  Çünkü teknoloji kaynaklı hedef belirleme, stresi yenme, günü planlama, online öğrenme gibi araçların sayısı umduğunuzdan daha fazladır. Teknolojinin hayatınıza getireceği destekle edineceğiniz bilgi ve becerileri çok seveceksiniz.

Burada size birkaç tekno-kişisel gelişim aracını tanıtayım:

E-Kitaplar:

Kişisel gelişim için başvurulan en yaygın araçlar kitaplardır. Teknolojiyle beraber binlerce kitabı telefonunuza indirerek okuyabilir, altını çizebilir, notlar alabilir hatta aldığınız notları hemen sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz. 

Verimlilik Araçları:

Bu uygulamalar ile hayatınızı planlayabilirsiniz. Yapacaklar listesi oluşturabilir, yaptıklarınızı işaretleyerek başardıklarınızı görme imkânı bulursunuz. Çevrimiçi zaman izleme ve raporlama imkânı sunan araçlar ile bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi de görme imkânınız olacaktır. “Çalışıyorum ama olmuyor” diyenler bu araçlar ile gerçekten çalışıp çalışmadığın görebilecektir.

Podcastler:

Çocukluğumuzun radyo tiyatrolarını anımsatan bir teknolojidir. Ses kayıtları vardır ve bunları dinlersiniz. Ses kaydı olduğu için elinizde tutmanıza gerek yoktur. Bunun için özgür kişisel gelişim aracı diyebiliriz.  Podcastleri spor yaparken, seyahat ederken, yemek hazırlarken dinleyebilirsiniz. Sağlık, eğitim, kendi kendine yardım, bilim gibi birçok konuda hazırlanmış binlerce podcaste internet ortamında ulaşmanız mümkün.

Fiziksel Egzersiz Uygulamaları:

Teknoloji yüzünden fiziksel olarak daha az hareket ediyoruz. Bunu kontrol altına alacak araçlara ihtiyaç olması, fitness, adım sayar, kalori yakma oranı gibi bilgileri içeren uygulamaların gelişmesini sağladı. Bu uygulamalar ile sağlığımızı korumak sağlık durumumuzun ne durumda olduğunu görmek mümkün.

Online Eğitimler:

İnternet üzerinde onlarca kaliteli üniversitenin ve kişinin verdiği ücretli veya ücretsiz eğitimler bulunmakta. Bu eğitimlere çevrim içi veya offline olarak katılabilir istediğiniz bir konuda kişisel gelişiminize katkı sanabilirsiniz.

TED Videoları:

Dünyanın en büyük seminer platformu demek yanlış olmaz. İstediğiniz konuda istediğiniz kişiden yüzlerce seminer videosunu izleyebileceğiniz bu platform her yıl yeni isimler ve yeni konularla büyümeye devam ediyor.

Tekno-kişisel gelişim kaynakları bu kadar mı? Tabii hayır. Ama yer kısa konu uzun olunca bir yerde bitirmek gerekiyor. Kişisel gelişim ihtiyacı teknoloji çağında olsakta devam ediyor. Bizim yerimize gelişecek bir araç henüz icat edilmedi. Bu nedenle insanın gelişim süreci değişerek devam edecek. Yöntemi ve yolunun farklılaşması ise çok doğal. Bun bilmeniz farkındalık oluşturmanız için bu yazı yazıldı. Umarım işinize yaramıştır. Kişisel gelişininiz için teknolojiyi iyi kullanın yoksa o sizi kullanacaktır.

Başarılar.

Ahmet Yıldız
Psikolojik Danışman4 yorum

Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz