BİLSEM SINAV SONUÇLARININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ?

MEB istatistiklerine göre 2,3,4. sınıflardaki öğrenci toplamı 4 milyon 128 bindir . Dünyadaki genel kabüle göre bir ülkenin öğrencilerinin %2’ sinin üstün zekalı olduğu kabul ediliyor. Buna göre bizim 2,3ve 4. sınıflarda 80 binin üzerinde öğrencimizin üstün zekalı çıkması gerekiyordu. Ancak BİLSEM sonuçlarına göre 2607 öğrenci buralara kayıt yapma hakkı kazandı. Bunu orantılarsak %2 olması gereken oran % 0,063 olarak karşımıza çıkıyor. Burada cevap bulunması gereken şu sorularla karşılaşıyoruz:

1. MEB bu sene ilk defa kullandığı zeka ölçme testi Wechsler Nonverbal Testi (WNV) ne kadar güvenilir?

NOT: Geçen yıllarda uygulanan testler çocukların hem sayısal hem sözel zekalarını ölçerken bu yıl ilk kez uygulanan WNV sadece sayısal zekayı ölçüyor. Dolayısıyla WNV bireylerin genel bilişsel yeteneklerini belirlemek üzere hazırlanmış dile dayanmayan bireysel zeka testi, olarak tanımlanıyor. Test içinde, Mantık yürütme kareleri, Parça birleştirme, Şifre, Tanıma, Uzamsal dizi, Resim düzenleme alt testleri var. Testin sonunda değerlendirilen bireylere ilişkin IQ puanı veriliyor. Aslında Türkçe bilmeyen, dil temelli öğrenme veya konuşma bozukluğu olanlar için yararlı olabilecek türdeki bu test maalesef tüm öğrenciler için kullanıldı. Bu nedenle sözel zekası yüksek olan öğrenciler testi geçemedi. Hatta sayısal zekası yüksek olan çocukların çoğu bile bu testi geçemedi.

2. BİLSEM kontenjanlarından dolayı sayı düşük çıkmışsa %2’nin içindeki diğer çocuklar için okullar olarak projeler üretmemiz gerekmez mi?

NOT: Bakanlık bu konuda çalışmalara başladı ancak uygulamada eksiklikler var. Benim önerim hafta sonu kursları gibi bu çocuklara kurslar açılması doğru olacaktır. Tabi ki burada görev alacak öğretmenler standart ders işer gibi uygulamalar yapmaması gerekir. Bu çocuklara özel Beyin Temelli Öğrenmeyi temel alan uygulamalar yapmalı. Buda ancak buralarda derse girecek öğretmenlerin eğitime alınmasıyla olacaktır. İl Milli Eğitimlerde bu işlerden sorumlu bir ekip kurulmalı bu ekip bu %2’için projeler üretip yapılan çalışmaları takip etmeli. Çünkü bu %2 kazanılırsa Türkiye’nin %98’i rahat eder. Geleceğe emin adımlarla ilerleriz.

HİPER SÜPER NOT: BİLSEM’ler bence Türkiye’nin geleceği için Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği en önemli projedir. Bu projenin doğru yürütülmesi ise başarıya ülke olarak ulaşmamız açısından çok önemlidir.Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz