Sizlere instagram hesabımda paylaştığım bir içeriği sunmak istiyorum.

Evde kaldığımız bol stresli günlerde dikkat sorunu yaşayanların sayısında da bir artış meydana geliyor. Bende DİKKAT konusundan GÜÇLÜ BEYİN kitabımın AMAN ‘DİKKAT’ bölümünden kısa bir alıntı ile bilgi vermek istedim.

AMAN “DİKKAT”

Anne babaya göre çocuğunun sınavlarda çok basit hatalar yapmasının nedeni DİKKAT etmemiş olmasıdır. Öğretmene göre öğrencilerinin dersi öğrenememesinin nedeni anlatılanlara DİKKAT etmemesidir. Patrona göre çalışanların işte istenen performansı gösterememesinin nedeni işine DİKKAT etmemesidir.

Dikkat Nedir?

Dikkat, beynimizin mevcut patansiyeli’nin çoğunu belirli bir süre boyunca bir düşünceye, bir etkinliğe yönelterek dışarıdan ve içeriden gelen olumsuz uyarıcıları dışlayabilmektir.

Yapılan araştırmalara göre 5-7 yaşındaki çocukların öğrenme esnasında iç ve dış sesi kısa bilme süresi 15 -20 dakikadır. Bu süre 7-10 yaş arasındaki çocuklarda 20-25 dakika, 10-12 yaş arasındaki çocuklarda ise 25-30 dakika arasındadır. Bu süre kişinin bireysel özelliklerine bağlı olarak değişse bile ortalamalar bunlardır.

Dikkat eksikliği hayatımızın içine bizim sandığımızdan daha fazla girmiş durumda. Yapılan bir araştırmaya göre okul çağındaki çocukların neredeyse %20’si dikkat sorunları yaşamaktadır. Okulda başarısız olan çocukların ise neredeyse %75 ’i dikkat toplama sorunları yaşamaktadır.

Yetişkinler Dikkat Eksikliği Yaşar Mı?

Dikkat sorunları sadece çocuklarda görünür diye bir düşünce zihninizde belirmişse size hemen bir bilgi vereyim: Dikkat eksikliği yaşayan çocukların neredeyse %30 – %70 ’i yetişkinliğinde de dikkat sorunları yaşayabilmektedir. Somutlaştırmak gerekirse, 2012 yılında ülkemiz okullarında 25 milyon 429 bin 670 öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin ortalama %20’si dikkat sorunları yaşıyor olsa karşımıza dikkat sorunu olan 5 milyon 859 bin 34 öğrenci çıkmaktadır. Bu öğrencilerin yarısı yetişkin hayatına dikkat eksikliği sorunuyla dahil olduğunda 2 milyon 542 bin 967 kişinin iş hayatında dikkat sorunları yaşadığı bilgisiyle karşılaşırız. Bu da hiç kuşkusuz oldukça yüksek bir rakamdır.

Güçlü Beyin / Ahmet YILDIZ / ALFA Yayınları

Kitap Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz