ABİDE-2018 Raporu ve Düşündürdükleri

Milli Eğitim Bakanlığı Abide raporunu yayınladı. Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi olarak açılımı yapılan proje sonrasında bakanlık önemli sonuçları kamuoyuyla paylaştı. Bu çok önemli bir adım ancak yetersiz. Bu tür raporları ve sınavları bağımsız kurumların yapması gerektiğine inanıyorum. Çünkü böyle olmayınca aklıma şu sorular geliyor:

 1. ABİDE bir PİSA olarak düşünülebilir mi?
 2. ABİDE baskılardan uzak gerçekçi verileri kamuoyuna açıklayabilir mi?
 3. ABİDE neden popüler eğitim sonuçları ile gündemde yer alıyor?
 4. ABİDE bazı sonuçları saklıyor olabilir mi? 

Sonuçların yanında bunları da tartışalım.

Ben bir kaç sonuca burada yer vereyim.

Abide2018 raporuna göre;

 • Öğrencilerin eğitim hedefleri yükseldikçe değerlendirme yapılan alanlardaki puanlarının da arttığı belirlendi.
 • Evdeki kitap sayısı fazlalaştıkça öğrencilerin akademik beceri puanlarının da arttığı anlaşıldı.
 • Sosyoekonomik düzey, aile ilgisi, derslere verilen değer ve derslere ilişkin öz-yeterlik algısı değişkenlerinin öğrencilerin akademik becerileri ile pozitif ilişki gösterdiği, okula yönelik tutum değişkeninin genel olarak öğrencilerin akademik becerileri ile ilişkili olmadığı, aile baskısı değişkeninin ise akademik beceriler ile negatif yönde ilişki gösterdiği sonucuna ulaşıldı.
 • Destekleme yetiştirme kurslarına her iki dönemde katılan öğrencilerin akademik beceri puanlarının genel olarak daha yüksek olması, destekleme yetiştirme kurslarının etkili olduğunu ortaya koydu.
 • Öğretmenin mevcut okulda çalışma süresi, genel çalışma süresi (kıdem),mesleki yeterlik algısı gibi değişkenlerin öğrencilerin akademik becerileri ile pozitif yönde ilişki gösterdiği ortaya çıktı.

▶️ÖNEMLİ NOT:

ABİDE raporu sonrasında bir çok sosyal medya mesajı, blog ve gazete yazısı, tv programı“Çocuklar neden başarısız?” başlığıyla sorunlara çözüm arıyor.

Aslında ABİDE 2018 sonrası cevap aranması gereken soru şu olmalıydı; “Yetişkinler (ebeveynler,öğretmenler, bürokratlar, akademisyenler, siyasetçiler v.b.) neden başarısız?”

Biz www.ahmetyildiz.com takipçileri olarak bu soruya cevap arayalım.

Ne dersiniz?

Ahmet Yıldız
Yazar/Psikolojik Danışman

İlk haberdar olmak için sosyal medyada takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/ayildizpdr 
https://www.instagram.com/ayildizpdr/ 
https://www.facebook.com/ayildizpdr1 Yorum

 • Yetişkinler; kendilerini geliştirmediği, yenilemediği, değişen gelişmelere göre kendilerini donanımlı hale getirmediği için başarısız.
  Öğrenciler okula teknolojik bilgi bakımından donanımlı başlıyor.Türkçe,Matematik,Fen derslerini bilmiyor, okula başlayınca bunları öğreniyor.
  Eskiden1.sınıfta sesleri öğrenip kitap okumaya başlıyordu, rakamları öğrenip 4 işlem, şimdi çocuklar tablet ve akıllı telefondan öğrenerek başlıyor.Bu arada teknolojiye gömülen Ebeynler, öğretmenler,öğrenciler….kaybolup gidiyor.8.sınıfa geldiğinde birçok zihinsel faaliyetini kullanmadığı için köreliyor.
  Okul, idareciler,öğretmenler,ebeveynler, öğrenciler ve kitap okuma arasındaki bağı güçlendirmek kalıcı başarı için şart.Yetişkinlerin başarısızlığı, yetersizliği, kendi eksiklerini görmeyip kendini yetiştirmediği ,geliştirmediği,öz değerlendirme yapmadığı sürece bu başarısızlık devam edecek gibi.

Bir Cevap Yazın

Ahmet YILDIZ'ı Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz